Почистване и поддържане на кожен екип
Когато видите кожен екип, първото нещо, което ви изниква на ума най-вероятно е моторист с хубав пистов мотор, правещ остър завой на мото писта. Истината е, че интересът на хората към тях (независимо дали са цял или от две части) нараства и все повече обмислят да закупят такъв.
В настоящата статия ще се опитаме да разкажем малко повече за:
- Какво е кожен екип и какви са неговите разновидности;
- Защо е важна поддръжката;
- Почистване на външна част;
- Почистване на вътрешна част.
Стандартен кожен екип и неговите разновидности
Коженият екип е защитна спортна мото екипировка, който може да бъде цял или съставен от две части (яке + панталон). Изработен е от естествена телешка или кенгуру кожа. Екипите задължително са снабдени със сертифицирана защита (CE маркировка), включваща протектори за гръб, рамо, лакът и коляно. Кройката е много специфична за тях, тъй като трябва да приляга по тялото на водача, докато кара самия мотоциклет, за да може да прилегне като „втора кожа“. Основната функция на една такава екипировка е защитата и поради тази причина правилната поддръжка удължава живота им и съответно защитните им функции.
Разновидностите им се състоят главно в друг вид кожена екипировка, която се нарича „Casual“ или както обикновения човек си я знае – рокерска. Макар да няма ясно изразени класове, този вид има по-ясно изразен комфорт, когато водачът ходи свободно и не е на мотора си. Но от друга страна, нивото на защита при този тип кожени якета е на малко по-ниско ниво. Като пример може да се даде серията Brandish на RST.
Поддръжката и на двата вида разновидности е идентично като цяло, но все пак трябва да се съобрази с конкретния модел.
Поддръжка на кожен екип
Първият въпрос, на който трябва да си отговорим – защо се нужда от поддръжка? Основната причина (освен разбира се, от гледна точка на хигиената) е за запазване на здравината и еластичността на кожата. При неправилна поддръжка тя губи свойствата си и вероятността да се скъса при контакт вместо да се протрие нараства. Затова е важно да вземем мерки. Кожената екипировка е наложително да се почиства и поддържа със специализирани препарати.
Почистване на външна част
По време на каране основните замърсявания идват от калта, която се полепва по екипа, както и от насекомите. Продуктите, които се ползват обикновено са на марка, която е специализирала производството си за почистване на кожа (в повечето случаи и на текстил). Серията Profiline на немската марка Sonax може да се даде за ориентир. Пяната за почистване на кожа, както и лосион за поддръжка на кожа са страхотен дует, който успява да снеме мръсотията и след това да поддържа хигиената на един кожен екип. Обикновено се ползва четка и/или микрофибърна кърпа за кожа.
Почистването на външната част на екипировката е препоръчително да се прави след всяко каране (особено ако водачът е бил дълго време на мотоциклета) или по преценка на самия него. След всяко почистване самата кожа е необходимо да се обработи с препарати за поддръжка и омекотяване, най-често с лосиони за кожа.
През зимният период, когато не се употребява е желателно да се третира с препарати за поддръжка поне веднъж месечно, за да се запазят свойствата на защита и еластичност. Съхранението на кожения екип следва да бъде на проветриво място, без пряка слънчева светлина, като по възможност да е опакован в текстилен или найлонов „чувал“, като тези от химическото чистене.
Споменавайки химическо чистене, трябва веднага да се упомене – кожените екипи не се носят на химическо чистене, защото може да ги повредите до степен, където няма връщане назад. Противопоказно е да се перат в пералния, независимо от програмата.
Почистване на вътрешната част
Вътрешната част е толкова важна, колкото и външната. Именно тя създава комфорта и удобството на водача, докато кара и затова е важно да се поддържа и тази част от кожената екипировка.
Мрежестата подплата първоначално бива почиствана с препарат, а след това се третира с препарат за премахване на миризми, за да освежи екипа.